Facebook

V tom Brně se dějí věci aneb Jak o nás píší venku

V tom Brně se dějí věci aneb Jak o nás píší venku

„Krásné. Tomu říkám vyrovnávání se s minulostí,“ píše se v diskuzi pod reportáží z Pouti smíření na webu prestižního rakouského deníku Der Standard. Podobně zabarvená je také většina reakcí čtenářů pod rozhovorem s organizátorem Pouti smíření, který Der Standard zveřejnil v den akce.

Pouť smíření i jí předcházející Deklarace smíření a společné budoucnosti totiž vzbudily značný zájem také za našimi hranicemi. Důkladný monitoring médií je v tuto chvíli ještě „ve výrobě“, nehledě na to, že některé články o naší akci teprve vyjdou. Již teď je ale zřejmé, že se o Brně psalo či mluvilo ve většině významných médií v německy mluvících zemích. A nejen v nich – průvod například doprovázel také štáb mezinárodní tiskové agentury Associated Press.

Účastníci sobotní Pouti si jistě všimli, že s námi šlo mnoho poutníků z obou sousedních zemí, a to včetně pamětníků. Dozvěděli se o nás také proto, že se v Rakousku a Německu o pouti psalo již v jejím předpolí. Například v nejčtenějším rakouském seriózním deníků Kurier, ale i v lokálních médiích: když autor těchto řádků týden před Poutí navštívil Horní Rakousy, našel v místním plátku hned dva články o tom, kterak odvážně se Brno staví svojí minulosti!

Pouti se v neposlední řadě zúčastnily také zahraniční televizní štáby, vedle bavorské televize BR také rakouská ORF a především německá ARD, jejíž obsáhlou reportáž viděla ve večerních zprávách celá spolková republika. Je nepochybné, že naše akce přispěla velmi výraznou měrou k vypořádání se české společnosti s poválečnými událostmi, stejně tak však měla velký dopad za hranicemi. Záměr stát se gestem, které podpoří vzájemné smíření, tedy rozhodně naplnila.

Jaroslav Ostrčilík