Facebook

Pouť smíření: průběh akce a doprava účastníků

Pouť smíření: průběh akce a doprava účastníků

Níže najdete všechny důležité informace o Pouti smíření, a to včetně odjezdů autobusů z Brna před začátkem i v průběhu akce. K Pouti se můžete libovolně přidat či se od ní odpojit, a to nejen díky zvláštním autobusovým linkám, ale také veřejnou dopravou.

Autobusy do Pohořelic budou ráno i v průběhu dne odjíždět ze zastávky vedle pivovaru na Mendelově náměstí. Zahájení proběhne na trávníků za železným křížem, který označuje masový hrob na místě pohořelického tábora. Účastníky, kteří nechtějí či nemohou absolvovat samotný pochod, odvezou autobusy zpět na Mendelovo náměstí. I všechny ostatní autobusové spoje jsou obousměrné!

Trasa z Pohořelic do Rajhradu povede po staré státní silnici, kterou šel průvod vyháněných před sedmdesáti lety. Vozovka je úzká s několika pro řidiče nepřehlednými místy. Náš průvod tedy bude doprovázet vůz Policie České republiky, další dva policisté na kolech, automobil s mobilním dopravním značením a samozřejmě pořadatelé v reflexních vestách. Dle zákona se zde můžeme pohybovat pouze ve dvojstupu po pravé straně silnice.

U Staré pošty nad Rajhradem odbočíme do města, v jehož středu bude stát stánek s informacemi a občerstvením pro poutníky. Pokračovat historickou cestou odtud není možné, na místě staré silnice se dnes táhne čtyřproudá I/52. Dále proto půjdeme po polních cestách přes Popovice u Rajhradu do Modřic, které projdeme do ulice Brněnské.

Po několika kilometrech dojdeme k mimoúrovňové křižovatce s dálnicí D1, kterou překonáme autobusy mezi zastávkami Ořechovská a Bohunická. Pro překonání mimoúrovňové křižovatky přes D1 je od 16:00 připravena ve spolupráci s DPMB kyvadlová autobusová doprava. Nástup – zastávka MHD Ořechovská (přicházíme od Modřic po pravé straně Vídeňské), výstup – zastávka MHD Ústřední hřbitov (pokračujeme po levé straně Vídeňské ulice). Na zastávce budou upozorňovat na kyvadlovku pořadatelé označeni zelenými reflexními vestami.

Poslední větší zastávka je před gymnáziem Vídeňská, kam zveme ty účastníky, kteří sice nechtějí jít celý pochod, ale rádi by ušli alespoň jeho poslední úsek, tedy necelé dva kilometry. K průvodu se na tomto místě přidají také někteří pamětníci, primátor a další osobnosti.

V cíli Poutě, zahradě Augustiniánského opatství na Mendelově náměstí, uvítají poutníky zvony. Zazní zde slova brněnského biskupa a primátora, který přečte Deklaraci smíření a společné budoucnosti. Budou zapalovány svíčky za oběti války a jejího konce, přičemž zakončení hudebně doprovodí vídeňský EOS Quartet a Ars Brunensis Chorus. Následuje volná diskuze s pamětníky a osobnostmi u kavárenských stolků, která potrvá nejdéle do 21:00 hodin. Účastníci, kteří si stačili zamluvit lístky, však tou dobou už budou sedět v HaDivadle na zvláštním představení Vyhnání Gerty Schnirch.

Pouť smíření

30. května | Jízdní řád autobusu ke stažení (.pdf)

08:30 Mendelovo náměstí v Brně, zastávka vedle pivovaru: odjezd první vlny autobusů do Pohořelic
09:00 Mendelovo náměstí, odjezd druhé vlny autobusů do Pohořelic
09:00 Pohořelice, ulice Vídeňská1: příjezd první vlny autobusů, výklad historických událostí a postupné zahájení akce
09:30 Pohořelice: příjezd druhé vlny, ekumenická modlitba za zemřelé
10:00 Průvod se vydá na cestu; účastníci se mohou vrátit autobusem do Brna
11:30 Mendlovo náměstí: odjezd autobusů do Ledcí, příjezd ca. 12:00
12:20 průvod prochází Ledce (10 km od startu)
13:30 Mendlovo náměstí: odjezd autobusů do Rajhradu, příjezd ca. 13:50
14:00 Rajhrad: příchod poutníků, stánek na křižovatce Masarykova-Štefánikova (17 km od startu)
15:30 Rajhrad: pokračování pochodu
15:30 Mendlovo náměstí: odjezd autobusů do Modřic
16:00 kyvadlová autobusová doprava mezi zastávkami Ořechovská a Bohunická k překonání mimoúrovňové křižovatky (do 17:00)
16:00 Modřice: příchod poutníků (24 km od startu)
16:30 Modřice: pokračování pochodu
17:00 Gymnázium Vídeňská: hraje dechový kvintet Sokola Brno I, moderuje Tomáš Mozga (příchod poutníků kolem 17:30)
17:00 Mendelovo náměstí, zahrada Augustiniánského opatství: otevřena open-air kavárna Tungsram, zvuková zkouška EOS Quartet a Ars Brunensis Chorus
18:00 Mendelovo náměstí: příchod poutníků za zvonění zvonů po celém Brně, pozdravení moderátorem Janem Hanákem a další program
20:00 HaDivadlo: Zvláštní představení Vyhnání Gerty Schnirch

1 Přesné souřadnice GPS: 48.9685586N, 16.5177069E

 

Jízdní řád autobsu

ke stažení (.pdf)

Pro překonání mimoúrovňové křižovatky přes D1 je od 16:00 připravena ve spolupráci s DPMB kyvadlová autobusová doprava.
Nástup – zastávka MHD Ořechovská (přicházíme od Modřic po pravé straně Vídeňské),
výstup – zastávka MHD Ústřední hřbitov (pokračujeme po levé straně Vídeňské ulice).

Na zastávce budou upozorňovat na kyvadlovku pořadatelé označeni zelenými reflexními vestami.

Jízdní řád