Facebook

Hořký sedmnáctý

Hořký sedmnáctý

Na Den boje za svobodu a demokracii bylo již tradičně živo. Důstojně se připomínalo, demonstrovalo se za lidskost i za nelidskost, na sídlo Vlády pršely světlice. A veřejně bylo zpečetěno spojenectví, které bude v příštích letech určovat povahu naší země.

Zajímavé akce se mimochodem nekonaly jen v ulicích, ale také v rámci Roku smíření. Například prohlídky věznice Cejl završené představením Zpráva o zázraku Divadla u stolu, které vypráví příběh faráře Josefa Toufara. V kině Scala diskutoval vnuk velitele osvětimské továrny na smrt Rainer Höss s novinářkou Tal Bashan, jejíž matka táborem prošla. A konal se také každoroční studentský lampionový průvod ke Kounicovým kolejím.

O slovo se přihlásili i komunisté, kteří na Moravském náměstí protestovali proti „zklamaným ideálům listopadu 1989.“ Zda-li si třeba položili otázku, jestli to není hlavně myšlení pokřivené komunistickou totalitou, co komplikuje přechod k demokracii? Demonstrace dostala spád, když policie zatkla muže, který se ohradil proti podobiznám Marxe a Lenina, načež jeden transparent poškodil. „Pán se drobněji poranil o opasek jednoho ze strážníků,“ řekla k incidentu mluvčí brněnské policie Andrea Straková.

Kromě na akcích v Brně jsme měli svého člověka i na pražském Albertově. Tedy málem, policie průvod Tahle země patří všem k pamětní desce nepustila. Zatímco prezident naší země stál na pódiu s lidmi, kteří ideály svobody a demokracie mírně řečeno ne zcela sdílí, studenti v obklíčení těžkooděnců zpívali Gaudeamus igitur. Alespoň že obušky letos ještě zůstaly v pouzdrech.

Bezpečnostní složky každopádně nešetřily prostředky na to, aby zajistili klidný průběh akce Bloku proti islámu, který se v příštích volbách stane významnou politickou silou. Hodí se mu přitom zaštítění autoritou hlavy státu, která zase po fiasku s SPOZ hledá silného politického spojence. Prezident, který ve své inaugurační řeči sliboval být nestranický, si kvůli zpečetění této mesaliance nechal ujít i vzpomínkovou akci před Hlávkovou kolejí. Martin a Miloš to spolu očividně myslí vážně a my se máme na co těšit.

Jaroslav Ostrčilík

Foto ČTK